Google Custom Search

LANDOVER, Md., Bethune-Cookman captured its first Mid-Eastern Athletic Conference (MEAC) men’s indoor crown on Saturday at the 2015 MEAC Indoor Track and Field Championship with a total of 126.5 points at the Prince George’s Sports and Learning Complex.

North Carolina A&T State finished second with 125 points, 1.5 points from tying for the title, while Maryland Eastern Shore placed third with 108 points.

Maryland Eastern Shore’s Khalil Rmidi Kinini earned Outstanding Runner honors after compiling 32.5 points and four first-place finishes in the 5,000m, 3,000m, 1 Mile and Distance Medley Relay.b cu meac men itf15 champsBethune-Cookman University
2015 MEAC Men's Indoor Track Champions

Teammate Dillon Simon was named the Outstanding Field Athlete after recording 20 points, winning the shot put and weight throw. Simon broke his own meet record in the shot put, with a toss of 19.22m (63-00.75 ft.).

Bethune-Cookman head coach Donald Cooper received his first Outstanding Coach honor.

“It was amazing,” Cooper said. “I have a group of young guys who just kept believing in what we were doing. When our back was against the wall, they just kept pushing. The young guys stepped in to fill some spots.”

North Carolina A&T State’s Desmond Lawrence set a meet record in the 60m, with a time of 6.64. The previous record of 6.69 was held by Hampton’s Reggie Dixon (2011).

Cameron Hall of Savannah State also set a meet record, with a time of 7.85, in the 60m hurdles. The previous mark was 7.86 set by Bethune-Cookman’s Darrell Ash (2009).

Click Here to View Final Results of the 2015 MEAC Men's and Women's Indoor Track and Field Championships

Men’s 2015 Final Results

1. Bethune-Cookman 126.5 points
2. North Carolina A&T State 125 points
3. Maryland Eastern Shore 108 points
4. Hampton 98 points
5. Florida A&M 73 points
6. Howard 34 points
7. South Carolina State 29.5 points
8. Morgan State 27 points
9. Savannah State 18 points
10. Coppin State 16 points
11. North Carolina Central 5 points

** Norfolk State and Delaware State were ineligible

Men:
All-MEAC First Team

Khalil Rmidi Kinini, Maryland Eastern Shore (5000m, DMR, 1 Mile, 3000m); Frank Quarles, North Carolina A&T State (LJ); Todd Townsend, North Carolina A&T State (Hep.); Edose Ibadin, Hampton (800m); Ed’Ricus, Bethune-Cookman (HJ); Dillon Simon, Maryland Eastern Shore (WT, SP); Oussama Chouati, Maryland Eastern Shore (DMR); Taj Showalter, Maryland Eastern Shore (DMR); Sodiq Amusat, Maryland Eastern Shore (DMR); Troy Polland, Florida A&M (400M); Cameron Hall, Savannah State (60mH); Robert Mercer, Howard (PV); Desmond Lawrence, North Carolina A&T State (60m); Chidi Okezie, Hampton (200m, 4x400); Keenan Smith, North Carolina A&T State (TJ); Rayon Black, Hampton (4x400); Justin Beatty, Hampton (4x400).

All-MEAC Second Team

Darren White, North Carolina A&T State (5000m); Jared Kerr, Maryland Eastern Shore (LJ); Nnamdi Davis, Bethune-Cookman (Hep.); Troy Pollard, Florida A&M (800m, 4x400); Nehemiah Lipford, North Carolina A&T State (HJ); Brandon Perry, South Carolina State (WT); Mohamed Bah, Howard (DMR); Basil Niccolls, Howard (DMR); James Carey, Howard (DMR); Giovani Mowatt, Howard (DMR); Giovani Mowatt, Howard (1 Mile); Chidi Okezie, Hampton (400m); Trey Holloway, Hampton (60mH); Princy Dorsainvil, Bethune-Cookman (PV); Angelo Cabrera, Bethune-Cookman (60m); Sulaiman Fared, Hampton (SP); Desmond Lawrence, North Carolina A&T State (200m); Oussama Chouati, Maryland Eastern Shore (3000m); Michael Tiller, Bethune-Cookman (TJ); Dennis Pugh, Florida A&M (4x400); Isaiah Smith, Florida A&M (4x400); McDaniel Oliver, Florida A&M (4x400).

All-MEAC Third Team

Oussama Chouati, Maryland Eastern Shore (5000m); Demek Kemp, South Carolina State (LJ); Christian Kinney, Hampton (Hep.); Ricy Brown, Bethune-Cookman (800m, 1 Mile); Clifford Obodo, North Carolina A&T State (HJ); Keith Davis, Morgan State (WT); David Conner, North Carolina A&T State (DMR); Barry Harris, North Carolina A&T State (DMR); Corey Aiken, North Carolina A&T State (DMR); Saeed Jones, North Carolina A&T State (DMR); McDaniel Oliver, Florida A&M (400m); Tremayne Banks, Bethune-Cookman (60mH); Omozopia Olumese, North Carolina A&T State (PV); Maurice Eaddy, North Carolina A&T State (60m); Barry Kimbrough, Bethune-Cookman (SP); Jasper Savoy, Hampton (200m); Darren White, North Carolina A&T State (3000m); Jimel Wright, Bethune-Cookman (TJ); Haneef Hardy, Morgan State (4x400); Evan Johnson, Morgan State (4x400); Onyx Johnson, Morgan State (4x400); Joel Roberson, Morgan State (4x400).

0
0
0
s2smodern